Znamy wyniki Polskiej Edycji EUCYS 2018

W niedzielę 15 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik zakończyła się Polska Edycja 30. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2018).

Trzy równorzędne nagrody pierwsze o wartości 6.000 zł i nominacje do reprezentowania Polski w finałach EUCYS 2018 w Dublinie otrzymali:

  • Konrad Adler z Warszawy za projekt Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny
  • Bartosz Biesiadecki Oliwia Krzemień z Krakowa za projekt Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt
  • Filip Wylęgała z Katowic za projekt Analiza architektury naczyń krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych

 

18-letni Konrad uczy się w 2. klasie XL LO w Warszawie. 19-letni Oliwia i Bartosz są uczniami klasy maturalnej VI LO w Krakowie. Natomiast 18-letni Filip uczęszcza do klasy maturalnej VIII LO w Katowicach. Na koniec lata spotkają się w Dublinie z setką innych młodych naukowców z całego świata.

 

Jury Polskiej Edycji EUCYS przyznało również trzy równorzędne nagrody drugie o wartości 4.000 zł projektom:

  • Grzegorz Gorzaniak (Pleszew), Bogumił Skoczylas (Biskupice Zabaryczne), Optymalizacja procesów przemysłowych za pomocą problemu komiwojażera
  • Filip Rękawek (Garwolin), O trójkątach Kappa i ich własnościach
  • Anna Staniszewska (Warszawa), Odpowiedź stresowa z udziałem kalceneuryny Candida albicans na pochodną proksyfilinową

 

Trzy równorzędne nagrody trzecie o wartości 2.000 zł otrzymali:

  • Jacek Jagosz (Skoczów), Efektywne chłodzenie komputera z użyciem ciepła parowania cieczy
  • Wojciech Kretowicz (Bydgoszcz), Podzielność silni i suma cyfr
  • Zuzanna Stawicka (Częstochowa), Pierwowzór polimerowego implantu uwalniającego cyjanokobalaminę

 

Nagrody sponsoruje Fundacja PZU. Dyplomy wszystkich laureatów zapewniają im ponadto wstęp na najlepsze polskie uczelnie.

 

Dodatkowo, Grzegorz Gorzaniak i Bogumił Skoczylas zostali za swoje badania nominowani do udziału w Swiss Talent Forum 2019.

Gratulujemy!

 

Polska Edycja EUCYS odbyła się po raz kolejny w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Na finałach zaprezentowano 21 projektów badawczychzrealizowanych przez uczniów z całej Polski. Autorzy prac naukowych są maksymalnie na 1 roku studiów, bo – zgodnie z regulaminem – badania były realizowane jeszcze przed rozpoczęciem studiów.