Centrum Nauki Kopernik - niedziela 22 marca 2015

Wydarzenia festiwalowe w niedzielę 22 marca – wstęp wolny!

W niedzielę 22 marca na Festiwal Odkrycia wstęp wolny!

10:00 – Otwarta sesja plakatowa z udziałem finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

10:00 – Turniej Robotów Badawczych zbudowanych przez finalistów Konkursu Astronautyczno-Robotycznego dla Gimnazjalistów ASTROBOT

12:00 – Spotkanie z prof. Janem Błęckim z Centrum Badań Kosmicznych PAN, pt. TLE – tajemnicze zjawiska w górnej atmosferze

13:00 – Ceremonia Wręczenia Nagród

  • zwycięska drużyna Konkursu Astronautyczn-Robotycznego dla Gimnazjalistów ASTROBOT
  • laureaci nagród w Polskiej Edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE
  • ogłoszenie składu polskiej reprezentacji na Międzynarodowe Finały 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE Mediolan 2015

Zapraszamy!

 

Uwaga! Festiwal Odkrycia odbywa się w Centrum Konferencyjnym CNK, a nie na terenie wystaw CNK – zapraszamy do wejścia w środku fasady gmachu CNK, a nie do północnego wejścia głównego (gdzie są kasy i wejścia do części wystawowej).

 

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy 20-22 marca 2015

Festiwal organizują wspólnie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Centrum Nauki Kopernik i Mars Society Polska.

Wydarzenie łączy naukową rywalizację – krajowe finały dwóch konkursów dla młodych badaczy oraz warsztaty, pozwalające rozwijać wiedzę i umiejętności, dla młodzieży i nauczycieli.

Gimnazjalistki i gimnazjaliści uczestniczący w konkursie ASTROBOT, podzieleni na drużyny, budują i programują autonomiczne urządzenia badawcze. Maszyny wezmą udział w Turnieju Robotów Badawczych i będą walczyły o nagrodę główną dla swoich twórców. Na Festiwalu poznamy również najlepsze projekty misji kosmicznych, które uczniowie samodzielnie napisali w pierwszym etapie konkursu.

Równocześnie zostanie rozstrzygnięta bardzo prestiżowa Polska Edycja Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Przy plakatach swoich projektów spotykają się autorki i autorzy 20 najlepszych uczniowskich prac badawczych z różnych dziedzin. Jury rozmawia z każdym z nich, by wyłonić projekty, z którymi młodzież będzie reprezentować Polskę na wrześniowych międzynarodowych finałach w Mediolanie.

Przez dwa pierwsze dni Festiwalu uczestnicy obu konkursów mają wiele pracy. Odbywają się sesje rozmów z jurorami, warsztaty i prezentacje, trwa budowa i programowanie robotów. Wśród festiwalowych atrakcji będzie także piątkowe zaćmienie Słońca – dosłownie w pierwszych godzinach pierwszego dnia zajęć (i w ostatnich godzinach astronomicznej zimy)! Zaplanowano także warsztaty dla nauczycieli dotyczące popularyzacji nauki i pracy ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy i ich opiekunowie będą też mieli okazję zwiedzić interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik i wysłuchać koncertu muzyki poważnej pod niezwykłą kopułą planetarium Niebo Kopernika.

Niedziela jest dniem otwartym. Poznamy wówczas wyniki obu konkursów.